Zadání soutěže

ZADÁNÍ SOUTĚŽE


Zadání soutěže vznikalo v úzké spolupráci Muzea romské kultury, zástupců pozůstalých, odborníků na historii a kulturu Romů i odborníků z oborů architektura, archeologie či muzejnictví.

Zadání krajinářsko-architektonické soutěže se skládá ze tří hlavních částí. První z nich je námět památníku. Další částí je poslání památníku, které sestává ze čtyř hlavních bodů. Třetí část tvoří základní teze zadání, které zohledňují závazné požadavky na návrh, základní představy o památníku a stavební program.

V zadání jsou obsažena fakta o historii Romů a Sintů od první republiky dodnes, o celém řešeném území a jeho návaznosti na místa v širším okolí, o technickém stavu areálu bývalého vepřína, o předpokládaném návštěvnickém provozu, tedy vše, co přiblíží soutěžícím předmět soutěže v širších souvislostech. Přesto zde nejsou fakta tím nejpodstatnějším.

Tím opravdu podstatným je dlouho vytěsňovaný historický příběh českých a moravských Romů a Sintů, jehož součástí je vyvraždění skoro celé této skupiny lidí v době druhé světové války. Autoři námětu upozorňují na místní předpoklady holokaustu Sintů a Romů, které tuto tragédii významně posouvají přímo do nitra dějin české společnosti. Textem prolínají příběhy jednotlivců a jejich rodin, odhalující kromě různých aspektů válečné destrukce jejich společenství i jejich sílu vyrovnat se s důsledky této tragédie. A především: odhodlání trvat na jejím důstojném připomínání, navzdory dlouho pěstované celospolečenské amnézii.