Příprava soutěže


PŘÍPRAVA SOUTĚŽE

Projekt se velmi intenzivně dotýká pozůstalých po českých Romech a Sintech, kteří v Letech zahynuli či byli vězněni, ale i celé romské komunity v Čechách i Evropě. Záměr vybudovat Památník v Letech u Písku je zároveň svým způsobem splacením dluhu celé společnosti vůči dosud vytěsňovanému utrpení Romů a Sintů během 2. světové války a tím se dotýká celé české a v širším měřítku i evropské společnosti a řady odborníků a aktivistů, kteří se touto otázkou zabývají. Zároveň dění kolem přípravy soutěže, realizace památníku ovlivní širší území, v kterém žijí místní obyvatelé. Ti jsou znalci místních poměrů a mají své potřeby a představy o budoucnosti památníku.

Z těchto důvodů byla do přípravy soutěže zapojena celá řada aktérů s cílem informovat je o současném stavu památníku, o připravované soutěži, smyslu projektu, poslání a námětu památníku. Cílem bylo dále motivovat zástupce romské komunity, odborných institucí, organizací i místních obyvatel ke konstruktivní diskusi na téma hodnocení současného stavu a vyjádření očekávání či obav spojených s budoucností památníku. V neposlední řadě bylo cílem budování důvěry komunity Romů a Sintů i místních obyvatel v projekt a instituci, osoby, které ho reprezentují.

Kdo a jak byl zapojen přípravy zadání

Aktéři projektu byli zapojeni formou účasti v pracovní či konzultační skupině, samostatně proběhlo setkání s místními obyvateli.


PRACOVNÍ SKUPINA

Pracovní skupina byla složena ze zaměstnanců Muzea romské kultury, zástupců pozůstalých, zástupce ministerstva kultury, odborníků se zaměřením na kulturu a historii Romů a scházela se pravidelně od dubna do června 2019. K jednání pracovní skupiny byly podle aktuálně projednávaných témat přizváni i odborníci na archeologii, architekturu, tvorbu expozic, umění. Posláním pracovní skupiny bylo především projednání otázek důležitých pro stanovení poslání, námětu, témat památníku, budoucího návštěvnického provozu a stavebního programu. Část pracovní skupiny, především zaměstnanci muzea a odborníci na historii a kulturu Romů zpracovávala odborné části zadání.

Složení pracovní skupiny

  1. Jana Horváthová
  2. Jana Habrovcová
  3. Anita Topínková
  4. Anna Vrtálková
  5. Luděk Strašák
  6. Štěpán Štarha
  7. Dušan Slačka
  8. Lenka Sedláčková
  9. Lucie Horáková
  10. Kristína Čajkovičová
  11. Veronika Kolaříková
  1. Karolína Koupalová
  2. Petr Návrat
  3. Olga Škochová
  1. Čeněk Růžička
  2. Rudolf Murka
  3. Jan Hauer
  4. Antonín Lagryn
  5. Helena Sadílková
  6. Kateřina Čapková
  7. Renata Berkyová
  8. Martin Martínek
  9. Zdeněk Daniel
  10. Martina Lehmannová

KONZULTAČNÍ SKUPINA

Do konzultační skupiny bylo přizváno více než 100 zástupců pozůstalých po obětech tábora v Letech; zástupců Romských skupin, které se spolupodíleli boji za odkup vepřína; spolků a iniciativ, které se věnují romské problematice a problematice lidských práv; státních, či státem zřizovaných organizací; odborných a akademických institucí; dále partneři financování projektu a neromské osobnosti, otevřeně podporující romskou minoritu. Konzultace proběhly formou dvou konzultačních odpolední v květnu a červnu 2019 v sídle ministerstva kultury v Nosticově paláci. Přítomní zde byli seznámeni se zásadními výstupy z jednání pracovní skupiny a měli možnost tyto výstupy komentovat a podávat k nim svoje podněty.

Ke stažení z konzultačního odpoledne


OBYVATELÉ OKOLNÍCH OBCÍ

V květnu 2019 proběhlo ve společenském sále restaurace v Letech setkání s obyvateli okolních obcí. Pozváni byli zástupci vedení obcí a obyvatelé Let u Písku, Královy Lhoty, Orlíku na Vltavou, Mirovic a Kožlí. Cílem setkání bylo přítomným představit současnost i představy o budoucnosti památníku, ale především zjistit hodnocení současného stavu území jeho obyvateli a zmapovat očekávání a případné obavy místních spojené s budoucností památníku.

Ke stažení záznam ze setkání


DALŠÍ SETKÁNÍ S HLAVNÍMI AKTÉRY

Aktéři projektu budou přizváni i ke konzultaci návrhů vzešlých ze soutěže. Členové pracovní, konzultační skupiny i představitelé sousedních obcí a jejich obyvatelé budou po ukončení soutěže pozváni na výstavu soutěžních návrhů, kde budou mít možnost konzultovat vybrané soutěžní návrhy s jejich autory. Relevantní výsledky konzultací pak bude možné zohlednit v návrhu stavby památníku.
Zadavatel předpokládá, že výstava soutěžních návrhů bude putovní, a bude se konat v Letech u Písku, Muzeu Romské kultury v Brně a v Praze.

Fotografie z akcí, jednání